انواع سنسور اثر انگشت؛ اپتیکال یا اولتراسونیک

2 سال پیش
سنسور اثر انگشت
۵ (۱۰۰%) ۲ vote[s]

قبلا در مورد انواع سنسور اثر انگشت گفته بودیم ، اینبار میخواهیم بدانیم که سنسور اپتیکال بهتر است یا اولتراسونیک. تعداد گوشی‌های هوشمندی که به سنسور اثر انگشت مجهز هستند روز به روز بیشتر می‌شود و برای اینکه پرچم‌داران به‌روزتر از دیگران باشند و راه برای مهندسان در جای دادن صفحه‌نمایش‌های بزرگ در قابی کوچک‌تر باز باشد سنسورهای اثرانگشت زیر صفحه‌نمایش طراحی و عرضه شدند. از جمله گوشی‌های مطرح که به این قابلیت مجهز هستند می‌توان به گلکسی اس ۱۰ پلاس، میت ۲۰ پرو، پی ۳۰ پرو، وان پلاس ۷ پرو و می ۸ پرو اشاره کرد. در این مقاله به انواع این سنسورها می‌پردازیم و تفاوت‌های آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

سنسورهای اپتیکال در برابر سنسورهای اولتراسونیک

بیشتر سنسورهایی که تا به حال دیده‌ایم اپیتکال هستند. در این روش دوربین کوچکی که زیر صفحه‌نمایش قرار گرفته تصویری دو بعدی از اثرانگشت کاربر می‌گیرد و این تصویر با عکسی که قبلا ذخیره شده بود مقایسه و در صورت تطابق قفل صفحه باز می‌شود.

سنسور دیگری که در گوشی‌ای مانند گلکسی اس ۱۰ پلاس می‌بینیم به نام سنسور اولتراسونیک شناخته می‌شود که گران‌تر است. این قطعه با کمک امواج اولتراسونیک نقشه‌ای سه‌بعدی از اثرانگشت کاربر تهیه می‌کند و می‌توان گفت که عملکرد بهتری دارد زیرا علاوه بر اینکه امنیتی بیشتری به همراه می‌آورد با دست خیس یا چرب هم می‌توان با آن کار کرد و در امر شناسایی اثر انگشت اخلالی به وجود نمی‌آید. یکی از ستون‌های اصلی در طراحی این سنسور امن، کمپانی خوش‌نام کوآلکام است که به تازگی نسل جدیدی از آن را معرفی کرده.

سنسور اثر انگشت

چرا سنسور اولتراسونیک بهتر است؟

راهی که برای رسیدن به این تکنولوژی طی شده چندان کوتاه نیست. در سال ۲۰۱۳ کوآلکام کمپانی کوچکی به نام اولترا اسکن را خریداری کرد که در این زمینه فعالیت داشت. کوآلکام ادعا کرده که این شرکت را خریداری کرده و تکنولوژی آن‌ها را در جهت تولید تجاری با قیمت کمتر بهبود داده‌.

به سبب اینکه در سنسور های اثر انگشت اولتراسونیک نقشه‌ای سه‌بعدی از اثرانگشت کاربر تهیه می‌شود گمراه کردنشان تقریبا غیرممکن است و عکسی از اثرانگشت تهیه نمی‌شود که امکان فریب دادنش وجود داشته باشد. در حال حاضر سنسورهای اولتراسونیکی که وجود دارند امکان این را دارند تا امواج اولتراسونیک را از شیشه به ضخامت ۸۰۰ ماکرون و از فلز به ضخامت ۴۰۰ ماکرون عبور دهند و امید است تا سنسورهای نسل بعدی کوآلکام بتوانند در ضخامت‌های بیشتری به کار گرفته شوند.

سنسور ultrasonic اولتراسونیک

در حال حاضر تنها شرکتی که نامش در تکنولوژی اثرانگشت شنیده می‌شود کوآلکام نیست و شرکتی دیگر به نام سیناپتیکس وجود دارد که برای سنسورهای اثرانگشت شیائومی مانند می ۸ پرو در نظر گرفته شده است. این شرکت در حال حاضر ۳۰ سال است که فعالیت مداوم در زمینه رایانه‌ها و رابط کاربری گوشی‌های هوشمند دارد.

گستردگی بیشتر سنسورهای اپتیکال

همه چیز برای سنسورهای اپتیکال تمام نشده و به طور حتم در سال آینده شاهد عرضه گوشی‌های هوشمند زیادی هستیم که از سنسورهای ارزان قیمت اپتیکال بهره می‌برند. در سال جاری شرکت گوشی ساز اوپو سنسور اثرانگشت اپیتکالی را نشان داد که بخش وسیعی از صفحه‌نمایش را پوشش می‌داد و منطقه تحت پوشش ۱۵ برابر سنسورهای اپتیکال فعلی است.

شاید در آینده نزدیک شاهد حضور سنسورهایی جدید با تکنولوژی‌های جدیدتر باشیم که عملکرد بسیار سریع‌تر و ایمن‌تر از سنسورهای اولتراسونیک و اپتیکال داشته باشند.

5 (100%) 2 vote[s]
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب رحی رحمانی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه