بررسی نمایشگر هایOLED و AMOLED و Super AMOLED

۴٫۵ (۹۰%) ۲۰ vote[s]

OLED و AMOLED و Super AMOLED دو تکنولوژی جدید نمایشگر ها هستند. این نمایشگر ها نسبت به نسل قبلی بهتر عمل میکنند. کم مصرف بودن، کنتراست بالا از جمله ویژگی های این نمایشگرها می باشد.

نمایشگر یکی از مهم ترین اجزای سخت افزاری هر کامپیوتر، گوشی، تبلت و لبتاب می باشد. این جزء مهم ترین قسمت خروجی نیز می باشد. از این رو بسیار مهم است که نوع نمایشگر و خروجی که به کاربر می دهد چگونه است. در این مقاله ۳ نوع از نمایشگرهای مصرفی در دنیای تکنولوژی امروز را بررسی خواهیم کرد.

OLED چیست؟

OLED نوعی صفحه نمایش است که به مخفف کلمه organic light-emitting diode و به معنای دیود ارگانیک گسیل دهنده‌ی نور می باشد. از نظر ساختاری نمایشگر های اولد، از لایه ای مواد ارکانیک که دبین دو الکترود قرار گرفته شده است، تشکیل می شود. این مفهوم برای مشتری عام کمی سنگین می باشد. در این موارد بهتر است بگوییم نمایشگر اولد برخلاف نمیشگر LCD، هر پیکسل نور خودش را تامین می کند. این فناوری ابتدا فقط در گوشی های همراه زیر ۴ اینچ به کار می رفت و تولید آن در ابعاد بزرگتر و به عنوان تلویزیون بسیار سخت بود. اولین شرکتی که دست به این ریسک بزرگ زد و این تلویزیون را به بازار عرضه کرد، شرکت سامسونگ بود. ولی این فناوری به شرکت سامسونگ ختم نشد. سونی و پاناسونیک با عرضه این تلویزیون به بازار نشان دادند از رقیب خود عقب نخواهند ماند.

تفاوت نمایشگر OLED و LCD

تفاوت های OLED و LCD در ضخامت و وزن :

با توجه به این موضوع که پیکسل های اولد خودشان نور خودشان را تامین می کنند و نیازی به نورهای اضافی در ساختار بدنه ندارند ضخامت آنان بسیار پایین می باشد. این ضخامت پایین به حدی است که میتوان آنان را در ضخامت های ۵ میلی کمتری در ۶۵ اینچ تولید کرد. البته با پیشرفت و تکامل روز افزون فناوری ساخت، این پایان ضخامت کم اولد ها نیست.

این نمایشگر ها در وزن هم نسبت به رقبای LCD خود، وزن پایین تری دارند. در بعضی موارد این کم شدن وزن ها به ۵۲ درصد نیز رسیده است.

تفاوت مصرف انرژی در نمایشگر های OLED و LCD:

مصرف انرژی در صفحه نمایش های OLED و LCD تقریبا برابر است. اما تفاوت آن ها در میزان ثابت مصرفی آنان می باشد. در LCD به دلیل تابش مستقیم نور حتی در صحنه هایی که صفحه راتاریک کردند نمایشگر مصرف انرژی ثابتی دارد. ولی در نمایشگر های OLED به دلیل اینکه پیکسل ها نور خود را تامین میکنند، اینگونه نیست. در صحنه هایی که نیم

ی تاریک است این نمایشگر پیکسل ها را خاموش می کند و مصرف انرژی را پایین می آورد.

تفاوت روشنایی و کنتراست در صفحه نمایش های OLED و LCD :

قبل از بررسی روشنایی بهتر است بدانید که واحد اندازه گیری روشنایی شمع بر متر مربع یا همان نیت است. کنتراست نیز برابر است با نسبت کمترین و بیشترین روشنایی که یک نمایشگر قادر است تولید است. نمایشگر های OLED در تاریک ترین حالت، روشنایی را تقریبا ۰ نیت می کنند که این باعث کنتراست بی نهایت می شود و صفحه کامل سیاه می شود. به گونه ای که کاربر کادر مشکی دور را از صفحه تشخیص نخواهد داد.

اما در نمایشگرهای LCD هنگام تاریک ترین حالت، روشنایی ۰٫۱ نیت را نمایش می دهند. این روشنایی کنتراستی ۴۰۰۰ به ۱ را به نمایشگر می دهد. این کنتراست باعث می شود ما سیاهی مطلق درصفحه نمایش های ال سی دی نداشته باشیم و در مواقعی که همه چیز سیاه است به بیننده یک رنگ خاکستری نشان می دهد. نتیجه ملموس این اعداد و ارقام همانطور که گفته شد نبود سیاهی مطلق و مشاهده همیشگی یک نور در پس زمینه می باشد.

تفاوت نمایشگر OLED و LCD

اما درباره روشنایی کامل این دفعه نمایشگر های OLED بازنده خواهند بود. این نمایشگر ها در نور کامل، روشنایی در حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ نیت روشن می شوند. این در حالی است که سری نمایشگر های LCD در روشن ترین حالت ممکن چیزی در حدود ۱۴۰۰تا ۱۵۰۰ نیت روشن خواهند شد. پس در نیجه اگر قرار است دستگاه را در محلی قرار دهید که همیشه در نور کامل قرار دارد سری نمایشگر های LCD برای شما مناسب تر خواهد بود.

تفاوت تاری ناشی از حرکت در OLED و LCD :

تفاوت ساختار نمایشگر ها

در نمایشگر های LCD، به دلیل مایع بودن کریستال ها در حرکات خیلی تند ما با تاری تصویر رو به رو هستیم. این موضوع را می توانید در مقاله FTF-LCD بخوانید. بااینکه زمان زیادی گذشته و نمایشگر های ال سی دی مدل بالایی آمده است ولی همچنان این مشکل در این صفحه نمایش ها مشخص است. اگر تصاویر با سرعت بالا تغییر جهت دهند نمایشگر کامل آن را حذف نمی کند و همچنان ما کمی از تصویر قبلی را مشاهده خواهیم کرد. اما OLED اینگونه نیست. این نمایشگر به دلیل خود مختار بودن پیکسل هایش این مشکل را کاملا حل کرده است. سرعت پاسخ دهی این نوع نمایشگر ها در حدود ۰٫۱ میلی ثانیه می باشد در صورتی که در نمایشگر های LCD این سرعت به ۲۰ میلی ثانیه می رسد.

تفاوت دقت رنگ در نمایشگر های OLED و LCD :

این مورد از ویژگی ها در صفحه نمایش های OLED متاسفانه اصلا خوب عمل نمی کنند. به دلیل اینکه هر کدام از پیکسل ها برای خودشان کار می کنند طیف یکسان در نمایشگر های OLED مشاهده نخواهد شد. دقیقا به همین دلیل است که صفحه نمایش های OLED طیف رنگی یکسانی ندارند و در خط تولیدشان هیچکدام از نظر رنگ و طیف رنگی شبیه یک دیگر نیستند. در کل نمایشگر های LCD با توجه به کوانتوم نقطه ای طیف رنگ یکسان تر و دقیق تری را نسبت به نمایشگر های OLED تولید می کنند.

تفاوت زاویه دید در نمایشگر های OLED و LCD :

زاویه دید از جمله ویژگی هایی است که نمایشگر های OLED در آن با اختلاف زیادی بهتر از نمایشگر های LCD عمل می کند. برای بررسی تغییر زاویه دید سه ویژگی «تغییر رنگ»، «کاهش روشنایی» و «کاهش عمق رنگ سیاه» بررسی می شود :

تغییر رنگ : این ویژگی در زوایای مختلف برای صفحه نمایش OLED بسیار ناچیز می باشد. تغییر رنگ در این نمایشگر چیزی در حدود ۹ درصد است که این عدد برای نمایشگر های LCD برای همان زاویه به ۵۹ درصد میرسد که این واقعا فاجعه می باشد.

تفاوت زاویه دید در نمایشگرها

کاهش روشنایی و کاهش عمق رنگ سیاه : این دو مورد کاملا به هم مربوط هستند. زیرا وقتی درباره کاهش روشنایی حرف میزنیم به رنگ سیاه میرسیم و در رنگ سیاه عمق آن را می سنجیم. در این مورد هم نتایج کاملا به نفعصفحه نمایش های OLED می باشد. این صفحه نمایش تغییر رنگش در زاویه ۴۵ درجه کاملا صفر می باشد. این عدد برای نمایشگر های LCD به ۴۱۹ درصد افزایش رنگ می رسد که باعث می شود رنگ سیاه کاملا خاکستری دیده شود.

نقاط قوت و ضعف نمایشگر های OLED:

نقاط قوت :

 • زاویه‌ی دید عالی (بهترین دنیایصفحه نمایش ها)
 • رنگ مشکی واقعی
 • نمایش غلیظ رنگ‌ها
 • کنتراست بی‌نهایت (بهترین دنیای نمایشگرها)
 • زمان پاسخ‌گویی بسیار خوب در حد بهترین‌های LCD

نقاط ضعف :

 • پدیده‌ی سوختگی تصاویر
 • عملکرد ضعیف در روشنایی بالا

AMOLED چیست؟

AMOLED تکنولوژی ساخت نمایشگر می باشد که در صفحه نمایش گوشی های اندروید و تبلت ها به کار می رود.این تکنولوژی بعد از نمایشگر های OLED و قبل از SuperAMOLED می باشد. AMOLED مخفف کلمه Active-Matrix Organic Light Emitting Diode به معنای شبکه‌ ی فعالی از دیودهای اُرگانیک تابنده‌ی نور است. روش کار AMOLED بسیار شبیه به OLED می باشد. در یک نمایشگر AMOLED لایه های ارگانیک، کاتدی و آندی روی یک لایه دیگر که مدار نمایشگر محسوب می شود، قرار می گیرند. هر کدام از پیکسل ها که به بخش های کوچک لایه پیوسته تقسیم می شوند به صورت نقطه ای هستند و به صورت خود مختار عمل می کنند. در واقع مدار مربوطه ولتاژی به کاتد و آند می رساند و ماده ارگانیک که بین این دو قرار دارد تحریک می شود و از خود نوری ساطع می کند.

نقاط قوت نمایشگر AMOLED :

۱- سرعت بالا : پیکسل های صفحه نمایش AMOLED، با سرعت ۳ برابری خاموش و روشن می شوند و این موضوع باعث می شود این نمایشگر برای بازی ها و فیلم های پر تحرک مناسب تر باشد. در کل این نمایشگر برای تماشای فیلم، عکس و بازی بسیار بهتر است. البته گاهی این نمایشگر در نور خورشید بسیار بهتر از رقبای خود عمل می کند. البته این موضوع همیشگی نیست.

تفاوت نمایشگر AMOLED و OLED

۲- مصرف کمتر: صفحه نمایش AMOLED نسبت به رقبای خود مصرف کمتری دارد. این نمایشگر به دلیل اینکه در نور سیاه کاملا خاموش می شود مصرف انرژیش نسبت به بقیه رقبای خود پایین تر می باشد که این موضوع در خطوط اینترنتی ۴G و۵G بسیار حائز اهمیت است.

۳- کنتراست بالا : در تاریک ترین حالت ممکن پیکسل های صفحه نمایش AMOLED کاملا خاموش می شوند. این موضوع باعث می شود صفحه نمایش کنتراست بی نهایت داشته باشد. همچنین عمق رنگ سیاه نیز بسیار بالاست.

نقاط ضعف نمایشگر AMOLED :

۱- رنگ ها : به طور کلی صفحه نمایش AMOLED رنگ ها را غلیظ تر و روشن تر نشان می دهد. این موضوع تا وقتی که استاندارد را بهم نریزد مکشکلی به وجود نمی آورد. در نمایشگر AMOLED محدوده رنگی که ارائه می شود با استاندارد sRGB مغایرت دارد. این موضوع باعث می شود کاربر رنگ هایی را مشاهده کند که تا به حال رایج نبوده است.

۲- Burn In : مشکل بعدی که نمایشگر های AMOLED دارند پدیده ای به نام Burn In می باشد. این پدیده بعد از مدتی در اثر ضعیف شدن پیکسل ها به وجود می آید. چون در این نمایشگر پیکسل ها روشن و خاموش می شوند، و به صورت جدا نور تولید می کنند ماندن یک تصویر به مدت طولانی بر روی صفحه مخصوصا تصاویری که کنتراست بالا دارند، بعد ازمدتی باعث ایجاد مشکل در پیکسل ها می شوند. این موضوع باعث می شود پیکسل هایی که در نقاط پرنور هستند، تخریب شوند و ردی از خود باقی بگذارند.

سیاهی عمیق و رنگ روشن، سرعت حرکت بالا طرفداران خاص خود را داغرد. کسانی که به این موارد اهکمیت می دهند صفحه نمایش AMOLED بهترین گزینه انتخابی برای آنان است.

Super AMOLED چیست ؟

نمایشگر سوپر آمولد

Super AMOLED همان نمایشگر AMOLED وOLED می باشد البته با کمی تغییر و بهبود یافته شده. شرکت سامسونگ برای ساخت این سری از نمایشگر ها یک صفحه لمسی بسیار باریک حدود یک هزارم میلی متر (۰٫۰۰۱mm) به AMOLED اضافه کرده است. باریکی این صفحه باعث می شود تصاویربهتر و شفاف تر نمایش داده شوند و در نور زیاد بهتر دیده شوند. شرکت سامسونگ می گوید این صفحه نمایش ها ۲۰ درصد بهتر از سری قبلی خود در نورزیاد عمل می کنند و در نور روز بهتردیده خواهند شد. همچینین عملکرد لمسی آنان نیزبسیار خوب است. همچنین از این سری صفحه نمایش می تواینم برای قرار دادن سنسور اثر انگشت به زیرصفحه استفاده کنیم.

برای خرید گوشی هایی با این نمایشگر ها به فروشگاه تکنو کده مراجعه کنید. همچنین این نمایشگر ها رو به صورت جداگانه میتوانید در لوازم جانبی فروشگاه تکنو کده خریداری کنید.

4.5 (90%) 20 vote[s]
1
نویسنده مطلب شقایق سنافی زاده

دیدگاه شما

یک دیدگاه

 • ارش
  1 سال پیش

  سلام کیفیت AMOLED و superamoled خیلی زیاده