اسنپدراگون ۸۵۵ ، آخرین چیپست ۴G پرچمدار

Rate this post

اسنپدراگون ۸۵۵ با امکانات فوق العاده ای که دارد رقیبی سرسخت برای دیگر چیپست ها به شمار می رود. این چیپست خود ۴G می باشد ولی امکان ارائه شدن با مودم ۵G رادارد. این تراشه با تکنولوژی ۷نانومتری و ۳ کلاستر جداگانه ساخته شده است.

اسنپدراگون ۸۵۵ :

پس از عرضه شدن اسنپدراگون های ۸۳۵و ۸۴۵ با فناوری ۱۰ نانومتری سامسونگ، این بار در اسنپدراگون ۸۵۵ از فناوری ۷ نانومتری TSMC استفاده کرده است. این تغییر فناوری باعث شده که اسنپدراگون ۸۵۵ با چیپست قدرتمند Kirin 980 هوآوی در یک رده قرار گیرد. البته شرکت کوالکام فقط بر روی توسعه معماری این چیپست متمرکز نشده است. این چیپست از نکات پرقدرتی چون افزایش چشمگیر سرعت ارتباطی، سه کلاستری و تمرکز روی مباحث گیمینگ برخوردار است.

بررسی اسنپدراگون ۸۵۵ :

شرکت کوالکام، در تغییر در طرح های خام شرکت ARM همیشه معروف بوده است. این تغییرات همیشه در شرکت کوالکام می ماندند ولی این بار شرکت کوالکام از این تغییرات پرده برداشته است. قبل از هرچی پردازنده مورد استفاده در اسپندراگون ۸۵۵ شرکت ARM را بررسی خواهیم کرد. این پردازنده با نام Cortex-A76 نام دارد. لیتوگرافی این پردازنده ۷ نانومتر و سرغتش ۳ گیگا هرتزمی باشد. این پردازنده نسبت به نسل قبلی خود یعنی پردازنده Cortex-A75 که دارای لیتوگرافی ۱۰ وفرکانس ۲٫۸ گیگا هرتز، ۳۵ درصد در سرعت و ۴۰ درصد در کاهش مصرف بهبود یافته است.

اسنپدراگون 855

قبل از مصرف شرکت کوالکام از این پردازنده، شرکت هوآوی در ساختار تراشه Kirin 980 استفاده کرد. اما نقشه شرکت کوالکام بسیار متفاوت تر از شرکت هوآوی بود. شرکت کوالکام در کلاستر قوی تر تنها یک هسته و درکلاستردوم ۳ هسته پردازشی قرار گرفتند. این در حالی بود که شرکت هوآوی در جایگذاریش از مدل ۲ هسته قوی تر در کلاستر اول با فرکانس ۲٫۶ گیگاهرتز و کلاستر دوم نیز مانند اولی با فرکانس ۱٫۹۲ گیگاهرتز استفاده کرده بود.

حال به تغییراتی که شرکت کوالکام در طرح خام Cortex-A76 خواهیم پرداخت. همانطور که در ابتدا ذکر شد، این تغییرات همیشه پنهان می ماند ولی این بار شرکت کوالکام برخی از تغیراتی که در استفاده از این پردازنده برای اسنپدراگون ۸۵۵ داده است را در اختیار عموم گذاشته است. مهم ترین تغییری که در بین تغییرات اعلام شده وجود داشت، بزرگ تر شدن پنجره اجرای دستورالعمل‌های خارج از نوبت یا out-of-order execution window بود. این افزایش باعث ارتقا ROB می شود. در نسخه اصلی ۱۲۸ بافر وجود دارد که در نسخه کوالکام به عدد اعلام نشده ای افزایش یافته است.

اسنپدراگون 855

قدرتمند ترین هسته اسنپدراگون ۸۵۵، در کلاستر اول و به صورتی تکی قرار گرفته است. این هسته با نام Kryo 485 Gold Prime ، فرکانس ۲٫۸۴ گیگاهرتز و حافظه کش L2 اش ۵۱۲ گیگا بایت اعلام شده است. در کلاستر دوم با ۳ هسته از همین نوع و فرکانس پایین تر ۲٫۴۲ گیگاهرتزی قرار دارند که حافظه کش ۲۵۶ آن ها را همراهی می کند. اسنپدراگون ۸۵۵ دارای کلاستر سوم نیز می باشد. کلاستر سوم این چیپست از ۴ هسته ضعیف تری نسبت به کلاستر اول و دوم استفاده می کند. هسته ARM A55 با فرکانس ۱٫۸ گیگاهرتزی با ۱۲۸ کیلوبایت حافظه کش L2  کلاستر سوم این تراشه را تشکیل می دهند.

پردازش گرافیکی در اسنپدراگون ۸۵۵ توسط پردازنده گرافیکی Adreno 640 انجام می شود. شرکت کوالکام در بخش گرافیکی اسنپدراگون ۸۵۵ تمرکز خود را بر روی بحث گیمینگ قرار داده است. از ویژگی های این گرافیک می توان پشتیبانی از HDR در حال بازی و ساختن بازی‌ها براساس رندرینگ فیزیکیمی باشد. بازی با نرخ به روز رسانی ۱۲۰ فریم در ثانیه و پخش ویدئوی ۳۶۰ درجه ۸K را می توان از دیگر ویژگی های گرافیک اسنپدراگون ۸۵۵ دانست.

اسنپدراگون 855

پرسسور دیجتال یا DSP که در اسنپدراگون ۸۵۵ استفاده شده است، Hexagon 690 می باشد. این DSP ، داری پایپ‌لاین‌های برداری HVX با ظرفیت دوبرابری نسبت به Hexagon 680 و ۶۸۵ می باشد. این افزایش باعث بهبود عملکردی ۲۰ درصدی شده است. نکته قابل توجهی که در این DSP ها است، وجود یک واحد اختصاصی جدید شتاب‌دهنده تنسور یا ” tensor accelerator” می باشد. این واحد در به بعضی از پرسسور های رقیب به عنوان شبکه عصبی شناخته می شود شباهت هایی دارد. کوالکام این را موتور نسل چهارم خود می نامد. البته به طورکلی می توان آن را نسل اول موتورماشین یادگیری نامید.

یکی از مشکلاتی که ما در چیپست های قبلی با آن رو به رو بودیم ولی در اسنپدراگون ۸۵۵ کاملا حل شده است، ناتوانی پرسسورها در تحلیل داده‌های کاری عادی پرسسورها در کنار تسک‌های استنتاجی مرتبط با یادگیری ماشینی بوده است. در این اسنپدراگون واحد های Tensor جدیدی که تهویه شدند، این قابلیت را دارند که به صورت همزمان و کاملا جدا از واحد های Vector عمل می کنند. این امر باعث می شود که کارهای معمولی و عادی مانند تحلیل تصاویر به صورت همزمان وموازی تحلیل های استنتاجی انجام می شود بدون اینکه خللی وارد شود. درکنار دو واحد Tensor و Vector یک ماژول هوش مصنوعی دستیار صوتی نیز قرار دارد. این ماژول برا رسیدن به عمل پردازش سریع تر در دستیارهای هوش مصنوعی مشترک، نظیر Google استفاده می شود.

پردازنده سیگنل تصویری اسنپدراگون ۸۵۵، Spectra 380  می باشد. این پردازنده نسبت به اسنپدراگون ۸۴۵ که دارای پردازنده Spectra 280 بود ارتقا یافته است. اما مورد عجیبی که در مورد این پردازنده وجود دارد. وجود یک ISP سه هسته‌ای بینائی کامپیوتری Computer Vision در حالی که این اسنپدراگون دارای موتور یادگیری ماشینی است بسیار عجیب است.

پردازنده تصویری اسنپدراگون 855

البته این موضوع برای شرکت کوالکام کاملا برنامه ریزی شده است. این دو ویژگی با ترکیب شدن با هم موارد و ویژگی های خاصی را خلق کرده است. دسته‌ بندی و تقسیم‌بندی سوژه‌ها یا classification and segmentation، تشخیص عمق تا ۶۰ فریم در ثانیه، دنبال کردن سوژه در واقعیت افزوده و تثبیت تصاویر یا image stabilisation و ۴ برابر صرفه‌ جویی در مصرف انرژی این ویژگی هاست.

از دیگر ویژگی های این اسنپدراگون میتوان همراه کردن آن با مودم Snapdragon X50 را برشمرد. این مودم که د ارای اتصال اینترنتی ۵G ات بطور پیش فرض همراه اسنپدراگون۸۵۵ نیست و فقط در صورتی که شرکت های سازنده اسمارت فون ها درخواست کنند این مودم داده می شود.

امیدواریم فروشگاه تکنوکده توانسته باشد در شناخت این اسنپدراگون به شما کمک کرده باشد.

Rate this post
0
نویسنده مطلب شقایق سنافی زاده

دیدگاه شما

بدون دیدگاه