سنسور تشخیص چهره ؛ امنیت بی نهایت

2 سال پیش
۵ (۱۰۰%) ۱ vote[s]

چند سالی است که سنسور اثرانگشت و عبور از قفل دستگاه با کمک اثرانگشت کاربر در گوشی‌های هوشمند به کار می‌رود اما تشخیص چهره مدت زیادی نیست که پا به عرصه ظهور گذاشته و هنوز در تمام گوشی‌های هوشمند فراگیر نشده است و البته تکنولوژی‌های متفاوتی هم برای آن در گوشی‌های هوشمند متفاوت به کار گرفته می‌شود. در این مقاله به‌طور کامل با این تکنولوژی آشنا می‌شویم.

کارکرد سنسور تشخیص چهره و قفل صفحه

تشخیص چهره چگونه کار می‌کند؟

این تکنولوژی از نرم‌افزارهای بایومتریک و توسط آنالیز کردن بخش‌های مشخصی از صورت کاربر برای تشخیص چهره فرد صاحب گوشی بهره می‌برد. در حالی که بسیاری از کمپانی‌ها از این تکنولوژی امنیتی تنها برای باز کردن قفل گوشی استفاده می‌کنند برخی دیگر مانند اپل از تشخیص چهره‌ آیفون برای اهداف پرداخت‌های دیجیتالی مثل اپل پی بهره می‌برند. شاید دو سال قبل تصور استفاده از چهره برای باز کردن قفل گوشی را در فیلم‌های علمی – تخیلی داشتیم اما اکنون این تکنولوژی با سرعت بسیار بالایی به سمت جلو در حرکت است.

آیا تشخیص چهره امن است؟

سنسور تشخیص چهره قفل صفحه

احتمال خطا در تکنولوژی تشخیص چهره یک در میلیون است و این روش هم مانند تمام روش‌های امنیتی دیگر به‌طور ۱۰۰ درصد امن نیست. به علاوه نگرانی‌هایی هم بابت حفظ حریم شخصی در این باره وجود دارد. به‌طور مثال در گوشی‌ای مانند آیفون اطلاعات چهره شما در برنامه‌ها ذخیره می‌شود اگرچه اپل ادعا می‌کند که اطلاعات چهره کاربر رمزگذاری شده هستند.

شاید بدون اغراق بتوان گفت که تکنولوژی تشخیص چهره‌ای که توسط اپل به کار برده می‌شود امن‌ترین است. تشخیص چهره‌ای در آیفون به این صورت عمل می‌کند که از دوربین اینفرارد، سنسور تشخیص عمق و تابش دهنده نقطه‌ای استفاده می‌شود و ۳۰ هزار نقطه به صورت کاربر تابانده می‌شود تا نقشه‌ای سه‌بعدی از چهره ساخته شود.

بعد از آن تشخیص چهره توسط این نقشه که از صورت به دست آمده با نرم‌افزار انجام می‌شود. تکنولوژی‌هایی که توسط دیگر کمپانی‌ها استفاده می‌شود خیلی پیچیده نیست. در بیشتر آن ها نقشه‌ای ۲ بعدی از صورت تهیه می‌شود که در حقیقت عکسی است که از چهره کاربر تهیه شده و بعد از آن این عکس با عکسی که قبلا تهیه شده تطبیق داده می‌شود و به همین سبب امکان هک کردن آن ها توسط یک عکس با کیفیت دور از انتظار نیست. علاوه بر اینکه کارکرد این فناوری در گوشی‌های غیر اپلی در نور کم با مشکل مواجه می‌شود اما با تغییر زاویه هیچ مشکلی ندارند.

مزایای تشخیص چهره به اثرانگشت

تشخیص چهره سریع‌تر عمل می‌کند و نیاز به تغییر در ظاهر گوشی ندارد

با کمک دوربین گوشی هم می‌توان از این تکنولوژی بهره برد

شانس اینکه کسی در دنیا بتواند توسط این روش قفل صفحه گوشی شما را باز کند یک در میلیون است

5 (100%) 1 vote[s]
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی شیرانی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه