انواع باتری تلفن همراه

2 سال پیش
انواع باتری گوشی
۵ (۱۰۰%) ۳ vote[s]

باتری‌ها بخش مهمی از گوشی‌های هوشمند به حساب می‌آیند. امروزه گوشی‌های هوشمند و تبلت ها با انواع باتری‌ ها عرضه می‌شوند که علاوه بر این کیفیت و ظرفیت‌های متفاوتی هم برایشان در نظر گرفته می‌شود. در بررسی های گوشی موبایل که در تکنومگ انجام داده ایم با انواع این گوشی ها با باتری های گوناگون اشنا شده ایم ولی در این مقاله به صورت تخصصی تر اشنا خواهیم شد.

برای استفاده از باتری‌ها در گوشی‌های هوشمند از نظر اندازه و ظرفیت محدودیت‌هایی وجود دارد که همیشه یکی از دغدغه‌های طراحان گوشی‌های هوشمند بوده و هست.

انواع باتری

در زمینه ترکیبات شیمیایی دو نوع از باتری‌ها هستند که امروزه به صورت کلی در گوشی‌های هوشمند مدرن استفاده می‌شوند.از انواع مختلف باتری دو نوع لیتیوم پلیمری و باتری‌های لیتیوم یونی استفاده میشود. در این مقاله به تفسیر و توضیح در مورد این دو باتری می‌پردازیم.

باتری‌های لیتیوم پلیمر:

باتری‌های لیتیوم پلیمر جدیدترین و پیشرفته‌ترین انواع باتری‌هایی هستند که در گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شوند. به همین سبب این باتری‌ها بسیار سبک هستند و ظرفیت آن‌ها ۴۰ درصد بیشتر از باتری‌های نیکل هیدرید فلز در همان اندازه است که در محصولاتی مانند دوربین‌ها می‌توانید پیدا کنید. علاوه بر این مشکلی به نام  Memory effect هم در این باتری‌ها وجود ندارد.

مموری افکت چیست؟ این مشکل زمانی رخ می‌دهد که شما باتری را تا آخر شارژ نمی‌کنید و در میانه شارژ شدن آن را جدا می‌کنید یا اینکه آن را زودتر از زمانی که خالی شود به شارژ متصل می‌کنید. به همین سبب باتری در این سیکل شارژ شدن کمترین شارژ را در نظر می‌گیرد و بعد از مدتی تنبل می‌شود و در نهایت ظرفیتش کاهش پیدا می‌کند.

باتری‌های لیتیوم یون:

تکنولوژی این باتری‌ها قدیمی‌تر است اما بیشتر در گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود. تنها مشکل این باتری‌ها این است که قیمت بیشتری دارند با وجود این چگالی انرژی بیشتری نسبت به لیتیوم پلیمر دارند.

هر دو نوع باتری‌های Li-ion و Li-Polymer اجزای شیمیایی یکسانی دارند اما تفاوت اصلی در گرایش آن‌ها به حرارت است. باتری‌های لیتیوم یون یک مدار محافظ فعال دارند، در حقیقت یک رایانه همیشه فعال دارند، که مانع از گرم شدن و انفجار بالقوه باتری می‌شود.

باتری‌های لیتیوم پلیمر به این مدار محافظ نیاز ندارند و به همین سبب سازندگان می‌توانند این باتری‌ها را در اندازه بسیار کوچک و حتی اندازه یک کارت پول تولید کنند.

باتری ایفون

در نهایت بهترین نوع باتری کدام است؟

برای کاربران راهی پیش رویشان نیست که نوع باتری را انتخاب کنند. در حقیقت این کمپانی‌ها هستند که نوع باتری را برای یک گوشی هوشمند یا تبلت انتخاب می‌کنند و وزن دستگاه هم در این بین بسیار تاثیرگذار است.

باتری‌های لیتیوم یون ظرفیت انرژی بهتری نسبت به باتری‌های لیتیوم پلیمر دارند بنابراین در دستگاه‌هایی که نیاز به انرژی بیشتری دارند تمایل به استفاده از باتری‌های لیتیوم یون بیشتر است.

گاهی هم پیش می آید که باید برای ادامه کار گوشی خود باید یک باتری جدید خرید کنید و جای باتری خود بگذارید .

در دستگاه‌هایی که اندازه اهمیت بیشتری دارد لیتیوم پلیمر انتخاب مناسب‌تری به حساب می‌آید. علاوه بر این باتری‌های لیتیوم یون قیمت کمتری دارند و زمانی که هزینه تمام شده گزینه مهمی به حساب بیاید استفاده از این باتری‌ها مناسب‌تر است.

5 (100%) 3 vote[s]
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی بهوند

دیدگاه شما

بدون دیدگاه