بررسی نمایشگر TFT-LCD

۴٫۵ (۹۰٫۷۷%) ۲۶ vote[s]

نمایشگر TFT-LCD یک نمایشگراز LCD می باشد. این نمایشگر بسیار پرنور تر و بهتر عمل می کند. این نوع نمایشگر باعملکرد خوبی که دارد برای سلامت کاربر بسیار کم خطر تر است.

TFT چیست؟

TFT یک نوع نماشگر از نوع LCD می باشد. این نوع نمایشگرعملکردی بهتری نسبت به ال سی دی دارد. TFT مخفف کلمه Thin Film Transistor است که برای بالا بردن عملکرد و سودمندی بهتر ال سی دی از آن استفاده می شود. ال سی دی نوعی نمایشگر مایع است که با استفاده از میدان الکترواستاتیک بین دو سیم نازک شفاف میدان دیدی کریستالی در منبع نور برای بیننده ایجاد می کند. برای اینکه ال سی دی از نوعی مایع کریستالی نازک تولید می شود، دست تولید کنندگان آن باز است به همین دلیل است که صرفا ال سی دی بودن صفحه نمایش برای کیفیت آن مناسب نمی باشد.

هنگامی که ال سی دی برای نمایش تصاویر متحرک مورد استفاده قرار میگیرد، به دلیل حرکت آهسته کریستال مایع نسبت به تصوری و تاثیرات خازنی باعث کدر و تار شدن تصویر خواهد شد. با قرار دادن یک دستگاه کنترل ال سی دی و تبدیل آن به تی اف تی این مشکل تاری و کدری را حل می شود. تی اف تی با بالا بردنت سرعت ال سی دی و همخوان کردن سرعت آن با تصاویر محرک باعث از بین رفتن مشکل تاری خواهد شد. تی اف تی همان ال سی دی است که یک نوع ترانزیستور باریک فیلم متصل به همه پیکسل هاست.

از اوایل سال ۲۰۰۰ تقریبا تمام نمایشگر های کامپیوتر ها ال سی دی TFT می باشند. TFT نمایشگری با قیمت مناسب است. این نمایشگرمصرف انرژی پایینی دارد، البته انرژی برای نور بالای خود را از نور پس زمینه می گیرد. این صفحه نمایش در رزولوشن های متفاوتی در دسترس می باشد. همچنین نوع لمسی آنان بر اساس تکنولوژی مقاوتی و لمسی در دسترس است.

نمایشگر های TFT-LCD

مزایای نمایشگر TFT-LCD :

مصرف انرژی بسیار پایین:

همانطور که در بالا گفته شد مصرف انرژی این نوع ال سی دی نسبت به ال سی دی های قبلی خود بسیار پایین تر است. دلیل این مصرف پایین را میتوانیم در عناصر نیمه هادی جستجو کنیم. به دلیل اینکه تصاویر این نوع ال سی دی در عناصر نیمه هادی صورت می گیرد مصرف انرژی مانیتور به صورت قابل توجهی پایین می آید.

وضوح و کیفیت بالای نمایشگر TFT-LCD :

در اینجا هم عناصر نیمه هادی دخیل هستند. خلق تصویر در TFT-LCD توسط عناصر نیمه هادی انجام می شود. در این نمایشگر برای هر نقطه یک پیکسل وجود دارد که هر پیکسل توسط سه عنصر نیمه هادی برای سه رنگ اصلی تشکیل می شود. به همین دلیل با روشن خاموش شدن هادی ها تصویر به روی صفحه نمایش داده می شود. این نوع تکنولوژی توانسته بسیاری از عیب هایی که نمایشگرهای قبلی داشتند را برطرف کند:

لرزش تصویر: در TFT-LCD چون هر نقطه تصویر دارای عنصر هادی فیزیکی است، در تصویر هیچگونه هاله یا لرزشی مشاهده نمی کنیم و این موضوع کیفیت تصویر را بالا می برد.

فاصله تصویر: بااستفاده از فناوری نیمه هادی فاصله تصاویر به حداقل خود زرسیده است و تصویر ها دارای وضوح قابل توجهی می باشند.

رنگ های واقعی : در TFT -LCD چون رنگ ها به وسیله سه عنصر هادی مشخص می شوند دقیق هستند و بسیار طبیعی و نزدیک به رنگ اصلی می باشند.

عمر مفید طولانی : عناصر هادی که در تولید تی اف تی ال سی دی به کار می روند، عمر طولانی و بدون افت کیفیت نسبت به لامپ تصویر دارند.

TFT و صفحه های آن

درخشندگی تصویر : در مانیتور معمولی درخشندگی تصویر مربوط به میزان تابش الکترون به لامپ دارد ولی در این فناوری این گونه نیست. به همین دلیل درخشندگی و وضوح تصویر بالا تر می رود.

اندازه واقعی تصویر : به دلیل استفاده از عناصر نیمه هادی در مانیتور های TFT-LCD از تمام بخش های مانیتور میتوانید استفاده کنید.

این ها همه مشکلاتی بودن که در مانیتور های قبلی وجود د اشتن ولی در فناوری مانیتور های TFT-LCD حل شدند.

بدون تشعشع :

به دلیل عدم استفاده از لامپ تصویر و الکترون تشعشع در این مانتیور ها تا حدی قابل توجهی پایین آمده است که این خود یکی از مزایای مانیتور های TFT-LCD می باشد. همچنین این تکنلوژی باعث می شود سلامت کاربر به خطر نیفتد.

آپشن های دیگر TFT-LCD :

۱- ماژول ها: پشتیبانی از پانل های لمسی، نمایشگرهای با پهنای زیاد، اندازه های سفارشی

۲- پوشش: Antireflective، Antiglare (برای استفاده در نور خورشید)

۳- نور پس زمینه: CCFL، LED

۴ –  رابط های موجود: MCU، MPU، ۸-bit RGB ، ۱۶ bit RGB ، ۱۸ bit RGB, 24 bit RGB ، LVDS، TTL، CMOS

۵- انواع ال سی دی: TN، MVA، IPS، FFS، A-MVA، P-MVA، S-MVA، PVA، ASV، Transmissive و Transflective

انواع پانل TFT-LCD :

۱- ماژول فوق العاده با کیفیت برای وضوح و تاثیر بی نظیر

۲- (TN twisted nematic) برای ماژول های مقرون به صرفه

۳- ( FFS fringe field switching) یا (IPS in-plane switching) برای کنتراست و عملکرد برتر

مجموع دما رابط های گسترده این اطمینان را برای کاربر ایجاد میکند که اینم طراحی ها با سطح محیط سازگار هستند.

موارد استفاده از TFT-LCD :

این سری از نمایشگر ها از ابتدای سال ۲۰۰۰ بسیار مورد توجه شرکت های سازنده قرار گرفت. از ابتدای این سال تقریبا همه محصولات دارای نمایشگر، از این نوع ال سی دی استفاده کردند. تقریبا تا دو سال پیش هم استفاده این نوع نمایشگر ها بسیار روی بورس بود و در بسیاری از گوشی ها حتی سری آیفون شاهد آنان بودیم.

سری M سامسونگ که از صفحه نمایش TFT بهره میبرد.

اما بعد از آمدن سری صفحه نمایش های آمولد و سوپر آمولد مصرف این نوع نمایشگر بسیار پایین آمد. امروز شرکت سامسونگ بطور گسترده همچنان از این نمایشگر استفاده می کند. در سری جدید گوشی های سامسونگ و سری M، شرکت سازنده از این نوع نمایشگرها استفاده کرده است. شاید جدید ترین استفاده از این نوع نمایشگر را ما فقط بتوانیم در همین مدل مشاهده کنیم.

گوشی با TFT-LCD را میتوانید از فروشگاه تکنوکده خریداری کنید.

4.5 (90.77%) 26 vote[s]
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب شقایق سنافی زاده

دیدگاه شما

بدون دیدگاه