اسنپدراگون ۶۵۵ ، چسپیت میان رده شرکت کوالکام

Rate this post

اسنپدراگون ۶۵۵ در اوایل سال ۹۸ به بازار جهانی معرفی شد. این چیپست ۸ هسته ای از لیتوگرافی ۱۱ نانومتری پشتیبانی می کند. همچنینی در روی این چیپست می توان دوربین های ۳ گانه و نهایتا ۴۸ مگا پیکسل استفاده کرد.

اسنپدراگون ۶۶۵ :

چیپست اسنپدراگون ۶۶۵ در واقع جایگزین چیپست اسنپدراگون ۶۶۰ می باشد. این تراشه جدید در ویژگی های هوش مصنوعی، تصویر برداری و عملکرد به خصوص در بازی نسبت به نسل قبلی خود قوی تر شده است.

اسنپدراگون ۶۶۵ دارای ۸ هسته با لیتوگرافی ۱۱ نانومتری می باشد. این ۸ هسته متشکل از ۴ هسته ۲ گیگاهرتزی Kryo 260 بر مبنای معماری Cortex A73 و ۴ هسته ۱٫۸ گیگاهرتزی Kryo 260 برمبنای معماری Cortex A53 می باشد. همانطور که در ابتدا بحث گفته شد قرار است اسنپدراگون ۶۵۵ جانشین اسنپدراگون ۶۶۰ باشد ولی در مقایسه این دو تراشه باهم بهبود چندانی مشاهده خواهیم کرد. اگر دقیق به مقایسه این دو تراشه پرداخته شود، می توان گفت سرعت کلاستر قدرتمندتر ۰٫۲ گیگا هرتز کاهش داشته است. این مورد خود جایگاه اسنپدراگون ۶۵۵ را به خطر می اندازد و نمی توان دقیق گفت جایگاه این اسنپدراگون در کجای سری ۶ اسنپدراگون های شرکت کوالکام قرتار می گیرد.

اسنپدراگون 655

ولی این پایان داستان اسنپدراگون ۶۵۵ را رقم نمیزند. این تراشه نسبت به نسل قبلی خود برتری هایی نیز دارد. اولین برتری این پچیپست نسبت به اسنپدراگون ۶۶۰، هوش مصنوعی قوی تر آن می باشد. این چیپست با به کارگیری نسل سوم هوش مصنوعی شرکت کوالکام، پردازنده گرافیکی بهتر Adreno 610 و دو افزونه HVX ، سرعت پردازش هوش مصنوعی اسنپدراگون ۶۶۵ را نسبت به چیپست ۶۶۰ بسیار قابل قبول تر کرده است. این ویژگی تشخیص منظره و اجسام را برای حسگر های دوربین سریع تر و بهتر کرده است. از دیگر ویژگی های بهبود یافته توسط هوش مصنوعی دید کامپیوتری است. این ویژگی برای امکاناتی چون تشخیص چهره به کار می رود.

دیگرویژگی های اسنپدراگون ۶۵۵ را می توان در سنسور های دوربین هایش جستجو کرد. این تراشه از دوربین های سه گانه (شامل لنزهای تله‌فوتو، زاویه باز و سوپر واید) پشتیبانی می کند. همچنین پردازنده سیگال تصویری آن تا لنز ۴۸ مگاپسکسل را تصویر برداری می کند. البته این ویژگی ها در اسنپدراگون ۶۵۰ نیز قابل اجرا بود. کاربران Redmi Nore 7 این ادعا را تایید می کنند.

در اسنپدراگون ۶۵۵ از گرافیک Adreno 610 استفاده شده است که نسبت به مدل قبلی که از گرافیک Adreno 512 استفاده کرده بود، ارتقا پیدا کرده است. اما این ارتقا باعث پردازش بهتر CPU نشده است. ا طبق گفته شرکت کوالکام اسمارت فون هایی که از این تراشه استفاده می کنند مصرف انرژی در حدود ۲۰ درصد کمتر از مدل قبلی خود دارند. البته در این مورد باید به این گزینه هم توجه داشت که در اسنپدراگون ۶۶۵ از لیتوگرافی ۱۱ استفاده شده است در صورتی که در اسنپدراگون ۶۶۰ از لیتوگرافی ۱۴ استفاده می شود و این خود بدیهی است که مصرف انرژی در اسنپدراگون ۶۵۵ کمتر باشد.

Adreno 610

امکاناتی دیگری که اسنپدراگون به اسمارت فون هایی که از آن استفاده می کنند می دهد، استفاده از MivieSolid می باشد. کوالکام با شرکتی به نام Morpho که شرکتی فعال در پردازش تصویر می باشد همکاری می کند. این همکای باعث شده است تا تراشه های تولیدی کوالکام از نرم افزاری به نام MivieSolid پشتیبانی کنند. این نرم افزار برای تثبیت ویدئو به کار می‌رود. البته قابل به ذکر است این نرم افزار به طور پیش فرض در این تراشه وجو ندارد ولی اسمارت فون هایی که مایل به داشتن آن هستند می توانند از مجوز این نرم افزار را دریافت کنند.

جمع بندی اسنپدراگون ۶۵۵ :

اسنپدراگون ۶۵۵ با تمام ضعف ها و قوت هایش در میان رده قرار دارد. این چیپست سری جدید میان رده های ارزان قیمت شرکت کوالکام می باشد. با اینکه نسبت به رده قبلی خود ضعف هایی دارد ولی جایگزین آن می باشد. شرکت ها آرام آرام باید استفاده از اسنپدراگون ۶۵۰ را به دلیل قدیمی بودنش متوقف کنند. بدون شک در این رنج قیمتی اسنپدراگون ۶۵۵ بهترین جایگزین است. امیدواریم فروشگاه تکنوکده توانسته باشد در آشنایی با این اسنپدراگون به شما کمک کند.

Rate this post
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب شقایق سنافی زاده

دیدگاه شما

بدون دیدگاه