اسنپدراگون ۷۱۰ : اولین اسنپدراگون از سری ۷۰۰ شرکت کوالکام

Rate this post

شرکت کوالکام از سری جدید اسنپدارگون هایش رونمایی کرد. اسنپدراگون ۷۱۰ با قابلیت پردازش شبکه عصبی و موتور چند هسته ای هوش مصنوعی کاراییش نسبت به اسنپدراگون ۶۶۰ دوبرابر افزایش یافته است.

اسنپدراگون ۷۱۰ :

شرکت کوالکام خبر از عرضه اسنپدراگون های سری ۷۰۰ را داده بود. بین اسنپدراگون های ۶۰۰ و ۸۰۰ شرکت کوالکام، خلایی وجود داشت که با عرضه اسنپدراگون ۷۱۰ به بازار حل شد. این اسنپدراگون از اسنپدراگون ۶۶۰ قوی تر و از اسنپدراگون ۸۴۵ ضعیف تر می باشد. این اسنپدراگون مجهز به قابلیت پردازش شبکه عصبی و موتور چند هسته ای هوش مصنوعی است. طبق بررسی ها کار آیی هوش مصنوعی این اسنپدراگون ۲ برابر اسنپدراگون ۶۶۰ می باشد.

اسنپدراگون ۷۱۰ مانند هم بالا رده خود، از لیتوگرافی ۱۰ نانومتری LPP سامسونگ استفاده کرده است. این اسنپدراگون از شامل هشت هسته می باشد. این هشت هسته از نوع Kryo 360 می باشد که ۲ هسته آن مبتنی بر معماری  Cortex A75 می باشد که حداکثر سرعتش در حدود ۲٫۲ هرتز می باشد. ۶ هسته دیگر مبتنی بر معماری Cortex A55 با سرعت ۱٫۷ هرتز می باشد.

اسنپدراگون ۷۱۰ از نظر حافظه شبیه اسنپدراگون ۶۶۰ می باشد. حافظه رم این چیپ ست LPDDR4 با سرعت ۱۸۶۶ مگاهرتز می باشد. پهنای باندی که برای انتقال داده توسط این اسنپدراگون استفاده شده است برابر با ۲۹٫۹ گیگابیت در ثانیه می باشد. در اسنپدراگون ۷۱۰ از یک حافظه کش استفاده شده کهبرای اولین بار در اسنپدراگون ۸۴۵ به کار رفته بود. البته این حافظه کش کوچک تر از هم نوع خود در اسنپدراگون ۸۴۵ می باشد و یک مگا بایتی است.

اسنپدراگون ۷۱۰ اولین چیپست میان رده ای می باشد که از پردازنده گرافیکی سری ۶۰۰ Adreno استفاده کرده است. بطور دقیق تر پردازنده گرافیکی استفاده شده در این چیپست ۶۱۰ Adreno می باشد. این پردازنده گرافیکی فرکانسی برابر ۷۵۰ مگاهرتز دارد. عملکرد پردازشی این اسنپدراگون نسبت به اسنپدراگون ۶۶۰ که دارای پردازنده گرافیکی Adreno 512 می باشد، در حدود ۳۵ درصد بهبود یافته است.

شباهت در لیتوگرافی و هشته ای اسنپدراگون ۷۱۰ با بالارده خود اسنپدراگون ۸۴۵ تنها شباهت این دو چیپست نیست. این دو تراشه از نظرپردازنده سینگال دیجیتال یا همان DSP به یک دیگر شباهت دارند. سری سوم DSP های هگزاگون ها که با نام Hexagon 685 شناخته می شوند، DSP هایی است که این دو چیپست از آن استفاده می کنند.

دز زمینه تصویر برداری اسنپدراگون ۷۱۰، این تراشه از ISP یا همان پردازنده سیگال تصویری Spectra 250 از شرکت سازنده خودش یعنی همان کوالکام است. این پردازنده سیگال تصویر در دوربین های دو گانه تا رزولوشن ۲۰ مگاپیکسل و تک دوربین تا ۳۲ مگا پیکسیلو ویژگی هایی چون تثبیت تصویر، کاهش اعوجاج، فوکوس خودکار سریع و جلوه‌های بوکه فوری است و از عکس‌برداری و فیلم‌برداری در محیط‌هایی با نور کم پشتیبان می کند.

اسنپدارگون ۷۱۰ از پخش محتوایی ۴K HDR پشتیبانی می کند. این قابلیت تا قبل از این فقط در سری چیپست های ۸۰۰ کوالکام دیده می شد که اکنون با ورود به سری ۷۱۰، گوشی های میان رده با پخش محتوایی ۴K HDR در دسترس قرار گرفتند. همچپنین با ارتقا پردازنده گرافیکی در اسنپدراگون ۷۱۰ نسبت به پایین رده خود یعنی اسنپدراگون ۶۶۰، اسمارت فون هایی که از اسنپدراگون ۷۱۰ استفاده می کنند، مصرف انرژی کمتری دارند. مصرف انرژی در هنگام بازی و پخش محتوای ۴K HDR تا ۲۰ درصد و در هنگام پخش ویدیو تا ۲۰ درصد کاهش دارد.

هوش مصنوعی به کار رفته در این اسنپدراگون کمک می کند قفل گشایی با تشخیص چهره بهتر انجام گیرد، و استفاده از تشخیص عمق فعال باشد. این چیپست از شارژسریع Quick Charge 4+ پشتیبانی می کند. امیدواریم فروشگاه تکنوکده در شناسایی این چیپست به شما کاربر محترم کمکی کرده باشد.

Rate this post
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب شقایق سنافی زاده

دیدگاه شما

بدون دیدگاه