چگونه سرعت Wi-Fi خود را آزمایش کنیم

Rate this post

اگر می خواهید اینترنت کم سرعت خود را عیب یابی کنید ، زمان درست برای شروع این است که Wi-Fi را درحال اجرا بررسی کنید. در این مقاله انحوه انجام آن آورده شده است.

آزمایش Wi-Fi :

پیدا کردن یک برنامه که تست سرعت Wi-Fi شمارا انجام دهد و بگویید سرعتش چقدر است ، تعجب آور است. بیشتر آزمایش کنندگان ” Wi-Fi ” در واقع تست کننده های پهنای باند یا اینترنت هستند که فقط به شما می گویند سرعت ارتباط شما به ISP چقدر سریع است.

با توجه به اینکه در بیشتر موارد سرعت اینترنت از سرعت اتصال بی سیم بین تلفن و روتر شما کندتر است ، نتیجه آزمایش چندان مفید نخواهد بود اگر شما واقعاً می خواهید بدانید Wi-Fi شما چقدر سرعت دارد این کار بیهوده است.

اما روش هایی برای تست سرعت Wi-Fi وجود دارد که ما در زیر توضیح خواهیم داد.

تست سرعت به چند دلیل مفید است:

  • دقیقاً به شما می گوید که اتصال دستگاه شما چقدر سرعت دارد
  • به شما می گوید سرعت Wi-Fi شما در مکان های مختلف خانه شما چقدر سرعت دارد
  • این مسئله می تواند این اطلاعات را به شما بدهد که مشکل اتصال Wi-Fi است یا سرعت کند اینترنت.

نحوه تست سرعت Wifi با نرم افزار :

همانطور که گفته شد ، تعداد زیادی برنامه وجود دارد که ادعا می کنند سرعت Wi-Fi را تست می کنند. ما همه آنها را نصب نکرده ایم و آزمایش نکرده ایم. اما تلاش زیادی کردیم تا اکثر آن ها را تست کنیم. در پاین تست ما نتیجه این بود که در واقعیت ، فقط این نرم افزار ها می توانند به ما بگویند اینترنت چقدر سریع بود. این نتیجه سرعت Wi-Fi نیست بلکه این سرعت اینترنت است که به ما نشان داده شده است، و این دو چیز کاملا متفاوت است.

نتیجه به دست آمده به سرعت اتصال بین ISP و دفتر ما اشاره دارد. در این تست قرار است که سرعت اتصال بین روتر – یا هر دستگاهی که Wi-Fi را در تأمین می کند – به یک دستگاه Wi-Fi دار مانند تلفن ، لپ تاپ یا رایانه لوحی بررسی شود.

نرم افزار مورد نیاز شما « WiFi Speed ​​Test by Zoltan Pallagi » نامیده می شود. در صورت تمایل سرعت اینترنت شما نیز در این نرم افزار آزمایش خواهد شد. متأسفانه ، این فقط برای Android است و برای iOS در دسترس نیست.

سرعت Wi-Fi در اندروید

قبل از شروع ، اطمینان حاصل کنید که تلفن شما به شبکه Wi-Fi مورد نظر برای آزمایش وصل شده است. اگر روتر شما آنها را به صورت شبکه های جداگانه پخش کند ، می توانید هر دو شبکه ۲٫۴ گیگاهرتز و ۵ گیگاهرتز را آزمایش کنید. برنامه را راه اندازی کنید و انگشت خود را روی صفحه آزمایش بکشید. باید دو سوئیچ جابجایی را به سمت پایین مشاهده کنید: تست WiFi و تست اینترنت.

تست اینترنت را خاموش کنید و سپس روی دکمه START در بالا ضربه بزنید. ۱۰ ثانیه طول می کشد تا داده ها منتقل شوند ، سرعت فعلی را در fasto مشاهده خواهید کرد.

برای مقایسه سرعت در نقاط مختلف ، آزمایش را در اتاق های مختلف یا در مسافت های مختلف از روتر خود تکرار کنید. نتایج ذخیره می شوند ، بنابراین می توانید بعداً آنها را در زیر برگه نتایج آزمون مشاهده کنید.

مسلما ، این یک برنامه کامل نیست ، اما نتیجه را برای شما اعلام می کند.

وای فای چقدرسرعت باید داشته باشد؟

خوب ، انتظار نداشته باشید که این سرعت در جعبه روتر شما نشان داده شود. آن standards AC1200 و استانداردهای مشابه حداکثر نظری هستند و در دنیای واقعی با دخالت و موانعی مانند دیوارها ، کفها ، درها و پنجره ها در راه ، معمولاً بسیار پایین تر است.

با این حال ، تا زمانی که نتیجه سریعتر از سرعت اتصال به اینترنت شما باشد ، باید سرعت خوبی داشته باشید هرگز نمی خواهید که سرعت Wi-Fi شما کندتر باشد ، و مطمئناً نمی خواهید سرعتتان را کندتر از حدود ۲۰ مگابیت در ثانیه (مگابیت در ثانیه) کند شود. پخش ویدئوی HD از طریق اینترنت معمولاً به حداقل ۲٫۵ مگابیت در ثانیه نیاز دارد و برای UHD 4K به حدود ۴۰ مگابیت بر ثانیه می رسد.

حتی مدل Wi-Fi 802.11n که یک مدل قدیمی است باید سریعتر از این سرعت ها باشد و روترهای مدرن تر ۸۰۲٫۱۱ac باید بین ۲۰۰ تا ۶۰۰Mbps به شما سرعت بدهند. فراموش نکنید که سرعت با اتصال محدود کند تر خواهد شد ، از جمله تلفن یا روتر شما. بنابراین حتی اگر در هنگام اجرای تست در کنار روتر خود باشید ، که دراین وضعیت سریع ترین سرعت را کسب خواهید کرد ، محدودیت دارید اگر تلفن شما Wi-Fi 802.11n داشته باشد اما روتر شما یک وای کاملاً جدید است. دستگاه وای فای -۶٫ اگر نمی دانید که چگونه این ها با مگابایت در ثانیه مقایسه می شود ، فقط نتیجه خود را تقسیم بر ۸ کنید.

چگونه می توان سرعت وای فای را در ویندوز تست کرد؟

اگر تلفن Android ندارید یا به طور خاص می خواهید سرعت Wi-Fi لپ تاپ خود را آزمایش کنید ، پس Control Panel را در نوار جستجوی ویندوز ۱۰ تایپ کنید.

سرعت Wi-Fi در ویندوز

بر روی Control Panel کلیک کنید و سپس به

Network and Internet و > Network and Sharing Center > تنظیمات آداپتور را تغییر دهید.

بر روی اتصال Wi-Fi از لیست دوبار کلیک کنید (مشخص است که کدامیک از این موارد است) و در پنجره ای که باز می شود فیلدی به نام Speed را مشاهده خواهید کرد. شکل بعدی تغییر خواهد کرد ، اما باید نشانگر خوبی از سرعت اتصال به روتر شما باشد.

برای آزمایش دقیق تر ، یک لپ تاپ دوم یا رایانه شخصی متصل به روتر خود با کابل شبکه داشته باشید و یک پرونده را از لپ تاپ خود به کامپیوتر کپی کنید که زمان آن طولانی باشد. برای دیدن «رایانه» شخصی دیگر یا لپ تاپ از لپ تاپ مورد نظر برای آزمایش ، باید اشتراک را فعال کنید. این تحت شبکه و مرکز اشتراک گذاری> تنظیمات اشتراک گذاری پیشرفته است.

من معمولاً از یک فایل ویدیویی ۵۰۰ مگابایتی برای تست کردن استفاده می کنم ، و اگر می خواهید علمی تر باشید ، به جای استفاده از Windows File Explorer برای کپی کردن فایل ، از یک دستور سریع و دستور xcopy استفاده کنید.

اکنون از اندازه دقیق پرونده در مگابایت استفاده کنید و آن را بر حسب ثانیه ای که پرونده برای کپی کردن وقت گرفته است تقسیم کنید و سرعت Wi-Fi خود را در مگابایت در ثانیه داشته باشید. آن را با هشت ضرب کنید تا رقم مگابیت در ثانیه به دست بیاید.

به عنوان مثال: ۵۰۰ ÷ ۲۴ = ۲۰٫۸۳ مگابایت در ثانیه. ۲۰٫۸۳ x 8 = 166.7Mb / s.

امیدواریم این مطلب به شما کمک کرده باشد. ازاینکه با تکنوکده همراه بودید از شما متشکریم.

Rate this post
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب شقایق سنافی زاده

دیدگاه شما

بدون دیدگاه