کوالکام از تراشه Snapdragon Wear 4100 مخصوص ساعت های هوشمند رونمایی کرد.

Rate this post

کوالکام از سری جدید تراشه های خود رونمایی کرد. این سری از تراشه ها مختص ساعت های هوشمند می باشد. Snapdragon Wear 4100 نوید عملکرد بهتر و عمر باتری طولانی تر را می دهد.

ساعت های هوشمند :

شاید هنوز متوجه نشده باشید ولی خرید و استفاده از ساعت های هوشمند مدتی است که برای کاربران بسیار عادی شده است و سوال ها از « ساعت هوشمند بخریم یا نه ؟» به « کدوم ساعت هوشمند بهتر است و کدام یک را بخریم ؟» تغییر پیدا کرده است. ساعت های هوشمندی مانند Apple Watch در اصل یک کامپیوتر را به یک ساعت پوشیدنی و لوکس تبدیل کردند. در حال حاضر بقیه شرکت ها هم ساعت های هوشمند با کارایی بالا و حتی عمر باتری های بسیار بهتر از Apple Watch تولید می کنند. در حقیقت ، یافتن یک شرکت تولید کالاهای هوشمند که اکنون ساعت مچی هوشمند تولید نکند ، سخت است.

اما مشکلی که برای ساعت های هوشمند دیگر شرکت ها وجود دارد این است که به استثنای دو شرکت ، ساعت های هوشمند هنوز کمی کند هستند وبعضی از آن ها واقعا عمر باتری بسیار کمی دارند. البته این مورد را می توان در این مورد جستجو کرد که به جز اپل بقیه شرکت ها هر ساله تغییر زیادی در عملکرد و باتری ساعت های هوشمند خود نمی دهند و این باعث شده رقابت بسیار کم شود. کوالکام در سال ۲۰۱۸ چیپست Snapdragon Wear 3100 را عرضه کرد که عملکرد ساعت های هوشمندرا بهبود بخشید ، اما عمر باتری در اکثر ساعت ها همچنان کم است ونکته قابل توجه این است که هنوز هیچ پیشرفتی برای عمر باتری حاصل نشده و دیده نمی شد که شرکتی بخواهد برای این موضوع راه حلی پیدا کند.

با همه این تفاسیر به نظر می آید در سال ۲۰۲۰ شاهد بعد جدیدی و تحولات خوبی در راستای عملکرد و عمر باتری ساعت های هوشمند شاهد باشیم. کمپانی کوالکام به دنبال رفع بسیاری از مشکلاتی است که ساعتهای هوشمند با آن رو به رو بودند. کوالکام با عرضه تراشه های جدید Wear 4100 تصمیم دارد که بسیاری از مشکل های این گجت های پوشیدنی را برطرف کند.

Wear 4100 :

چیپست جدید کوالکام با نام Wear 4100 پیشرفت زیادی را نسبت به نسل قبلی خود به همراه داشته است. در سال ۲۰۱۸ شاهد چیپست Wear 3100 بر پایه فناوری ۲۸ نانومتری بودیم ولی در سال ۲۰۲۰ کوالکام Wear 4100 را بر پایه فناوری ۱۲ نانومتری طراحی کرده است. فناوری جدید کوالکام باعث پیشرفت های زیادی مانند ضربات سرعت زیاد و بهبود عمر باتری شده است.

 Wear 4100

CPU در Wear 4100 از Cortex A7 به Cortex A53 منتقل شده است. در حالی که هنوز چهار هسته ای است ، سرعت ساعت به طور قابل توجهی بهبود یافته است و از ۱٫۱ گیگاهرتز به ۱٫۷ گیگاهرتز رسیده است. کوالکام می گوید این بهبودها در نتیجه تا ۸۵٪ عملکرد بهتری را برای ساعت های هوشمند به ارمغان می آورند و این امر باعث می شود ساعتها بسیار روان شوند. رم روی تراشه همچنین ۸۵٪ افزایش سرعت دارد و اکنون با سرعت ۷۵۰ مگاهرتز کار می کند ،در حالی که با سرعت ۴۰۰ مگاهرتز بر روی Wear 3100 استفاده می شد.

CPU در Wear 4100

Qualcomm همچنین دومین پردازنده سیگنال تصویر (ISP) را به Wear 4100 اضافه کرده است که به ساعت های هوشمند امکان نمایش دو دوربین را می دهد ، این مورد در Wear 3100 شامل یک دوربین می شد.

یک پردازنده بهتر :

پردازنده استفاده شده در این چیپست یکی از مهمترین ویژگی های آن است. کوالکام می گوید ساعت های هوشمند ۹۵٪ از عمر خود را در حالت محیط می گذرانند ، تنها ۵٪ آنها به پردازش فعال اختصاص یافته است. به همین دلیل ، پردازنده نیاز به نمایش اطلاعات در حالت کم مصرف دارد.

Qualcomm بسیاری از فعالیتهای کم مصرف مانند شمارش قدم ها ، آلارم و هاپتیک را به پردازنده QCC1110 خود منتقل کرد که در مقایسه با پردازنده اولیه قدرت بیشتری را به همراه خواهد داشت. از آنجا که بسیاری از تعاملاتی که ما با ساعت های هوشمند داشته ایم حول این ویژگی ها استوار است ، این تراشه می تواند باعث صرفه جویی در مصرف انرژی بطور زیادی شود.

Wear 4100

این مورد برای افرادی که از ساعت های هوشمند خود برای ارزیابی خواب خود استفاده می کنند بسیار مهم است. اگر باید هر شب ساعت خود را شارژ کنید ، نمی توانید از این ویژگی ها استفاده کنید. با توجه به اینکه بسیاری از ویژگی ها به پردازنده منتقل می شوند تا در حالت کم مصرف فعالیت کنند ، این امر می تواند باعث شود که باتری کافی برای استفاده از ویژگی هایی مانند ارزیابی خواب وجود داشته باشد.

این پردازنده به روش های دیگری مانند یک دامنه رنگی ۱۶ بیتی بهبود یافته است که هم اکنون می توانید ۶۴۰۰۰ تن بی نظیر از فقط ۱۶ مورد را در سری Wear 3100 نمایش دهید. این حالت محیط را قادر می سازد تا ویژگی های بیان بیشتری را نشان دهد. نشانگر باتری محیط همچنین به شما کمک می کند تا بدانید چه زمانی باید ساعت خود را شارژ کنید.

تفاوت ۴۱۰۰ و ۴۱۰۰ پلاس :

بزرگترین تفاوت بین سیستم عامل های ۴۱۰۰ و ۴۱۰۰ Plus وجود پردازنده مشترک است. مشتریانی که تصمیم به انتخاب ۴۱۰۰ می گیرند ، باز هم مزایای عملکرد حاصل از کوچک شدن قالب ها و بهبود اجزای سازنده را خواهند دید ، اما نبود یک پردازنده باعث می شود حالت محیط کمتر از ایده آل باشد.

4100 و 4100 پلاس

احتمالاً ۴۱۰۰ از قیمت ۴۱۰۰ پلاس قیمت مناسب تری خواهد داشت ، اما با توجه به پیشرفت هایی که این پردازنده به ارمغان می آورد ، احتمالاً بیشتر ODM ها به دفعات بالاتر از ۴۱۰۰ Plus به دست نخواهند رسید. Qualcomm می گوید اگر مشتریان می توانند ساعت های ساده تری را برای بچه ها یا سالمندان تهیه کنند ۴۱۰۰ منساب تراست ، ولی اگر می خواهند از پردازنده مخصوص استفاده کنند ، مشتریان باید ۴۱۰۰ Plus انتخاب کنند.

چه زمانی ساعت های هوشمند با این چیپست معرفی خواهد شد؟

تاکنون دو شرکت متعهد شده اند تا از بستر جدید Qualcomm استفاده کنند. Mobvoi آن را برای TicWatch و TicWatch Pro 3 و Xiaotiancai که زیر برند BBK است که از این سیستم عامل برای ساعت هوشمند جدید بچه ها استفاده می کند که از ISP جدید برای ارائه دو دوربین استفاده خواهد کرد. TicWatch جدید تا پایان سال میلادی به بازار عرضه می شود و Xiaotiancai Z6 ظرف ۳۰ روز منتشر می شود.

TicWatch Pro 3

با توجه به جهش گسترده در عملکرد و بهبود عمر باتری ، امیدواریم به زودی شاهد تعدادی دستگاه جدید با سیستم عامل جدید باشیم.

از اینکه با تکنوکده همراه بودید از شما متشکریم.

Rate this post
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب شقایق سنافی زاده

دیدگاه شما

بدون دیدگاه